3.4. Potreba verejnej debaty – diškurzu
menej dôležitú úlohu. Ich význam závisí na ich sociálnej akceptácií.
Nie každý spoločenský útvar, alebo každá oblasť sociálnych vzťahov rovnako prijíma isté formy autorít, ktoré potom marginalizuje a odmieta aj ich argumentáciu a ich vplyv na tvorbu étosu v danej spoločnosti.
Etické normy žijú zo svojej sociálnej akceptácie. A to isté platí aj o normotvorných autoritách. Môžu prispievať k tvorbe mravných noriem len do tej miery, nakoľko je sociálne uznávaná ich normotvorná kompetencia.
V dnešnej dobe sa odôvodňovanie morálnych noriem na báze autorít javí ako málo účinné. Preto je potrebné k tomu pridať odôvodnenie etických noriem aj na báze diškurzu.
3.4. Vznik etických noriem na báze diškurzu.
Diškurz je vlastne rozhovor o nejakých otázkach. V jeho podstate ide o to – presvedčiť človeka na báze argumentácie a dosiahnuť súhlas.
Porov. ANZENBACHER, A.: Úvod do etiky, s.117-118
V rôznych sociálnych útvaroch ale musia byť rôzne formy diškurzu. Rámec diškurzov siaha od bežných rozhovorov pri stoloch v reštauráciách, cez odborné komisie a pracovné skupiny, až po celospoločenské formy diškurzu, ktoré sa dejú v tlači a v rôznych iných médiách, alebo na úrovni všeľudskej spoločenskej interakcie.