Aby sme aspoň v hrubých rysoch pochopili čo všetko vstupuje
Aby sme aspoň v hrubých rysoch pochopili čo všetko vstupuje do tvorby morálnych pojmov a ich chápania pri bežnej komunikácii a tak čo všetko ovplyvňuje predporozumenie morálnych skutočností je potrebné spomenúť aspoň niektoré prvky, ktoré priamo na proces predporozumenia vplývajú.
1.1.1. Mravné hodnotenie.
Je to jeden z prvých zdrojov mravného predporozumenia. Ide o jednoduchú skutočnosť, ktorá nám hovorí, že ľudia svojmu vlastnému konaniu ale aj konaniu iných ľudí pripisujú nejakú morálnu hodnotu. Je to na báze úplne prirodzenej a vrodenej skutočnosti spojenej s inými skutočnosťami ako je napr. existencia svedomia.
Hodnotíme svoje činy, ale aj konanie iných ako dobré, alebo zlé. Chválime konanie niekoho, alebo ho karháme a napomíname a odmietame.
Hodnotenie skutkov aj ľudí. Naše hodnotenia sa nakoniec dotýkajú nie len konkrétnych činov, ale aj konkrétnych ľudí a na základe ich konania hodnotíme aj ich a hovorí o človeku že je dobrý, zlý, šľachetný, surový, násilný a pod. Tak hodnotíme nie len jednotlivcov, ale aj skupiny ľudí a spoločenské útvary, ako sú inštitúcie, politické strany a pod.
Hodnotenie ľudských výtvorov. Mravné hodnotenie sa však predovšetkým dotýka konania ľudí, teda ľudských skutkov a až sekundárne sa dotýka aj ľudí a sociálnych útvarov, a nakoniec aj na výsledky ľudskej činnosti – (zákony, obrazy, filmy a iné umelecké diela, články a pod.). Hodnotíme ich preto, že sú výsledkom ľudskej činnosti. Z toho môžeme povedať, že mravné hodnotenia sa vzťahujú vždy na niečo špecificky ľudského.