Práca má charakter „teórie ľudskej emocionality“
Práca má charakter „teórie ľudskej emocionality“ (zapadá do širšie koncipovanej teórie ľudskej emocionality).
Vášne sú najskôr predmetom teoretického skúmania. Descartes chce odhaliť a vymedziť ich podstatu. Vychádza z predpokladu, že vášne patria ku konštitutívnym prvkom ľudskej prirodzenosti.
Napokon naznačuje súvislosti medzi teóriou vášní a „morálnou praxou“ a dôsledky tejto teórie pre oblasť morálky.
Chápanie vášní:
(Vášne, čiže afekty- franc. „passion“).
Vášeň je duševným hnutím a pnutím (!!!). Vášne vznikajú na priesečníku duše a tela, majú psychickú aj fyziologickú povahu zároveň. Descartes aj tu vychádza zo svojej predstavy o dualizme telesnej a duševnej substancie (!!!). Vášne ako duševné hnutia sú fyziologicky „podmienené“, či aspoň prepojené s fyziologickými procesmi.
Medzi fyziologické procesy vyvolávajúce a sprevádzajúce vášne, patrí napr. slabší alebo silnejší tlkot srdca, ochladzovanie alebo ohrievanie krvi, rozširovanie alebo zužovanie ciev a pod.
Vášne a ich hodnotu Descartes člení podľa ich emocionálnych prežívaní, teda podľa toho, na aké predmety sa vzťahujú, predovšetkým podľa toho, či sa vzťahujú na niečo dobré alebo na niečo zlé. Vášne sa tiež členia podľa toho, či sa viažu na minulosť, prítomnosť alebo budúcnosť. Descartes pritom stále zdôrazňuje psycho- fyziologickú jednotu vášní.